Yakında Gezmek Üzere…

Pantokrator Kilisesi – Zeyrek

063 (2)

Pantokrator Kilisesi ya da daha sonra ki işlevi ile Zeyrek Cami bu hafta gezi rotamızdaydı.

İlk kilise II. Komnenos’un karısı İmparatoriçe İrene (Eirene) tarafından  12.yy.’ın ilk çeyreğinde yaptırılmıştır. Pantokrator yani “Evrenin Egemen Gücü”, İsa’ya adanmış bir kilisedir. İmparatoriçe’nin ölümü üzerine II. Komnenos, Meryem Ana’ya adanan ikinci bir kiliseyi ilkinin yakınına yaptırır ancak çok yakın oldukları için İmparator bunları birleştirmeye karar vererek aralarına küçük bir şapel yaptırmıştır. Bu üçlü bugün Ayasofya’dan sonra ayakta kalan en büyük kilisedir.

Scan 8

Kilise V. Haçlı Seferi sırasında İstanbul’un ele geçirilmesi ile yağmalanmış ve zarar görmüştür. Bizans’lı birçok imparator ve önde gelenlerin buraya gömüldüğü bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethi ile Bizans yapılarına verilen yeni işlevler arasında Pantokrator Kilisesi de medreseye dönüştürülmüştür. Medresenin başmüderrisliğine Molla Mehmet Efendi getirilmiştir. Zeki, hazırcevap anlamına gelen “zeyrek” ismi ile anılan Molla Mehmet Efendi, mahalleye ve camiye ismini vermiştir. Fatih Külliyesi Medresesi’ne taşınılması ile bu yapı cami olarak kullanılmıştır.

Scan 1

Uzun bir tadilat sürecine girmiş olan yapıya biz ne yazık ki giremedik. İnşallah yakın tarihte bir gün bu tarihi mekanı hakkıyla gezme şansımız olur. Pantokrator Kilisesi – Zeyrek Cami’ne nasıl giderim diyenler bu linki tıklayabilirler. Bu yapı ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar halen tadilatta olsa da sadece Zeyrek Mahallesi bile gezmek için çok güzel bir rota. Havalar soğuk ama iyice giyinip yeni yerler keşfetmek için size engel olmasın.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir