Top Kapısı Kalmadı Topkapı Sarayı Versek?

Top Kapısı (Topkapı) – Topkapı Sarayı (Sultanahmet)
Aiyos Romanos ya da Aziz Romanos ya da Porta Romanos kapısı olarak da bilinen Top Kapısı, Konstantinopolis kuşatması sırasında Fatih Sultan Mehmet’in karargahını kurduğu ve en büyük topları kurarak top saldırıları gerçekleştirdiği yerdir. Mevlanakapı ile Sulukule Kapısı arasındadır. Ancak burayı (itiraf ediyoruz) henüz keşfetmeye vakit bulamadık. Vakit bulsak kapıyı bulacak mıyız o da meçhul. İşte aradığımız kapının 2005’ten görüntüsü bu linkte. Ama takipte kalın çünkü yolculuk listemizde. Ya da daha güzeli keşfetmiş olanlarınız varsa bizimle paylaşın lütfen. Ne de olsa İstanbul da sevgi gibi paylaştıkça güzelleşiyor.
Bu konudan yola çıktık bu hafta Topkapı Sarayı’nı gezdik. Gezdik ama bu çok bilinen, sevilen, sıklıkla gezilen mekânı nasıl anlatsak ki? Hani MFÖ’nün şarkısında geçer “nerden başlasam, nasıl anlatsam” derler…
Siz en iyisi bu haftaki fotoğraflara bir göz atın ve detaylı bilgi için burayı tıklayın. Biz ise size Topkapı Sarayı’nı anlatmayalım ama birkaç detay bilgi verelim.

 • Babüsselam’dan (orta kapı) içeriye padişah hariç kimse at ile giremezdi. Bunun tek istisnası Belgrad Kalesini almış olan İvaz Mehmet Paşa idi. (fotoğrafı yukarıda)
 • Saraydaki en yüksek yapı mahkeme binasında bulunan adalet kulesidir. Bu kule tarihi yarımadanın tüm fotoğraflarında Topkapı Sarayı tarafına baktığımızda gördüğümüz kuledir. (sağda)
 • Girince sağda bulunan mutfak şu bölümlerden oluşur : ana mutfak, şerbethane, helvahane, kalayhane, kilerhane. Kuzu eti mutlaka Trakya Kıvırcığı olmuştur. Harem ve Padişah için Özel mutfak vardır ve adı Kuşhane’dir.
 • Topkapı Sarayı’nın bünyesinde yaklaşık 11.000 Çin Porseleni bulunmaktadır.
 • Harem; yani başkasının girmesinin haram olduğu yeri Zülfü Baltacılar Ocağı korurdu. Bu ocak sarayda gece de kalabilen tek ocaktı.
 • Cuma namazları hiç sarayda kılınmaz hep dışarı çıkılırmış.
 • Bahçesinde halhallı ceylanlar dolaşırmış.


 • Saray bünyesinde 2500’ü minyatürlü yaklaşık 22.000 el yazması kitap bulunmaktadır.
 • IV. Murat spor alanına inen tek padişah olmuş. Alanda taştan bir tahtı bulunmaktadır. (sağda)
 • Yıldız Sarayı’nda (burada yazmıştık) gördüğümüz, zaman içinde yeni yapıla eklenerek büyüyen saray olgusunu bu sarayda da görmekteyiz.
 • Abdülmecit Sarayı tamamen bırakan padişahtır.
 • Bab-ı Hümayun’dan girdikten sonra (girdikten sonra ki fotoğrafı aşağıdadır) solda Karakol’un yanında Nika Ayaklanmasında yakılan Samson Hastanesi kalıntılarını ve Aya İrini Müzesi’ni görebilirsiniz. Aya İrini’yi de artık ayrıca ziyaret etme imkânı vardır. Bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.
 • Babussaade yani Mutluluk Kapısı sarayın özel bölümlerine; üçüncü avluya açılan kapı idi. Sefere çıkan ordunun komutanına Sancak-ı Şerif, Padişah tarafından bu kapının önünde verilirdi. (sağda)

Bu sarayı gezerken Kutsal Emanetler, Harem, III: Ahmet Kütüphanesi, İftariye Kameriyesi ve daha bir çok önemli bölümü de gezebilirsiniz. Buraya bir gün ayırmak hakkıyla gezmek için yeter mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Bu yazıdaki Topkapı Sarayı bilgileri özel gezilerden edinilen bilgiler ve Murat Belge’nin İstanbul Gezi Rehberi isimli kitabındaki bilgilerden derlenmiştir.
Sağlıcakla Kalın,
Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir