Tek Bir Amacı Vardı…

Rumeli Hisarı

029

Rumeli Hisarı 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Boğaz’ın en dar yerine, boğazdan geçişleri kontrol etmek ve Konstantinopolis’i fethetmek için yapılmıştır. 4 ay süren inşaatın planının Mimar Muslihuddin Ağa tarafından çizildiği düşünülmektedir. Tam karşı kıyısında bulunan Anadolu Hisarı yaklaşık 100 yıl önce I. Bayezid tarafından yaptırılmıştır.

031

Hisar’da bulunan 3 kule, Fatih Sultan Mehmet’in üç veziri tarafından yaptırılmıştır ve onların isimleri ile anılmaktadır; Halil Paşa, Saruca Paşa ve Zağanos Paşa Kuleleri.

058  Sadece tek bir amaç; kenti almak amacı; için yapılmış bu hisar kent alınınca işlevini yitirdi.

060

Fatih Sultan Mehmet, Hisar’ın iç avlusunun ortasında Bizans devrinden kalmış bir sarnıç kalıntısı üzerine Ebulfeth Cami’ni yaptırmıştır. Bu cami 1907 yılında kendiliğinden yıkılmıştır. Hisar’ın olduğu arazinin daha önce Rum Manastırı’na ait olduğu ya da Bizanslıların hapishane olarak kullandığı hikâyeleri mevcuttur. Ebulfeth Cami’ne dönecek olursak geriye sadece işte bu minaresi kalmıştır.

028

Rumeli Hisarı’na nasıl giderim diyenler Beşiktaş’tan otobüs ya da taksi ile ulaşabilirler.

Bu sırada gezerken aşağıdaki görüntüye rastladık ve aklımıza geldi :

Sevmek ama severken sevdiğine zarar vermek… İşte bu çok anlamsız Ayfer ve Nermin.

068

Bir zamanlar çok önemli bir işlevi olan bu Hisar’ın şu anda, özellikle hafta içi, harika bir kitap okuma noktası olduğunu söyleyebiliriz; tabii gözlerinizi muhteşem boğaz manzarasından alabilirseniz.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir