Taşın Acısı

Şehzade Cami – Şehzadebaşı

IMG_1518

Mimar Sinan’ın “çıraklık eserim” olarak adlandırdığı Şehzade Cami’sinde bahsi geçen şehzade; Kanuni Sultan Süleyman’ın, 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet’tir. 1548 yılında tamamlanan cami; içerisinden oldukça sade olan bir mimari mükemmellik örneğidir. İçerisinin sadeliğinin aksine dışından oldukça detaylı işlemeleri ile insanı kendine hayran bırakan bu caminin mimarisi Mimar Sinan’ın daha sonra yaptığı başka eserlerinde görülmemektedir fakat başka mimarlar bu mimariyi daha sonrasında uygulamaya devam etmiştir.

IMG_1531

Caminin Külliyesinde inşaata başlama tarihi olarak verilen Haziran 1543 yılı, Şehzade Mehmet’in  ölümünden 3 ay öncesini tarihlemektedir. Bu da bizlere bu caminin başka bir amaçla, başka bir şahsa atfen inşasına başlandığını ancak Şehzadenin ölümü üzerine kendisine atfedildiğini göstermektedir.

IMG_1544

Caminin dış avlusunda Şehzade Mehmet Türbesi, Rüstempaşa Türbesi, İbrahim Paşa Türbesi, Hatice Hatun Türbesi, medrese ve tabhane bulunmaktadır.

Şehzade Cami’ne nasıl giderim diyenler Eminönü ya da Unkapanı Köprüsü’nden Şehzadebaşı Caddesine ulaşarak ziyaret edebilirler. Bu muhteşem camiyi bu linkten 3 boyutlu olarak gezebilir ve buradan da cami ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şehzade Cami’ni bu blogda okumakla, bir-iki tıklamakla yetinmeyin, bizzat gidin. Bir babanın hüznünü dahi bir mimarın taşlara nasıl işlediğine bakın; sükunetle, metanetle, acıyla…

IMG_1522

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir