Suya Yolunu Bulduran – 1

Hamidiye Su Terazisi – Levent

II. Abdülhamit döneminde artan nüfus ve yapılaşma sonucu mevcut suyollarının kirlenmesi üzerine yaptırılan Hamidiye Su Yolu’nun bir parçası olan bu güzelim yapı bizleri Levent Oto Sanayi’de şaşırtacak bir sürpriz olarak karşılıyor. Tam ismi ile Hamidiye Su Terazisi, Cendere Terfi İstasyonu’ndan basılan suyu artık var olmayan Balmumcu Deposu’na oradan da Yıldız Sarayı’na pompalamaktaydı.

Zamanında suyun basıncını almak ya da taksimini yapmak gibi işlevler yerine suyun debisini ölçen, miktarını kontrol eden, havalandırmasını sağlayan ve yeterli yüksekliğe çıkararak Balmumcu Deposu’na aktaran bu yapı şu anda adeta bir kalenin burcu gibi dimdik ve sapasağlam yerinde duruyor.

Ancak bizler ona gerekli saygıyı pek gösterememişe benziyoruz. Şurada minicik bir bakım ve akabinde bilgi panosu olsa keşke demekten kendimizi alamıyoruz.

Hamidiye Su Terazisi ile ilgili detaylı ve çok bilgilendirici bir çalışmaya     ulaşabilirsiniz. Biz de internetten bilgi ararken denk geldik. İyi ki böyle araştırmalar var da bizler de okuyup öğrenebiliyoruz. Kendilerine teşekkür ederiz.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir