Sultanların Uykusu

II. Mahmut Türbesi – Sultanahmet

sultan II. mahmut türbesi (42)

Sultan II. Mahmut’un vefatının ardından oğlu Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan bu türbenin mimarları Ohannes Dadyan ve Bogos Dadyan’dır. Türbenin arazisi II. Mahmut’un ablası, Esma Sultan tarafından tahsis edilmiştir.

1840 yılında açılan türbe Sultan II. Mahmut’un yanı sıra Abdülaziz, II. Abdülhamid, Esma Sultan, Bezmialem Valide Sultan (II. Mahmut’un eşi ve Abdülmecid’in annesi) gibi bir çok saray mensubunun ebedi uykularına ev sahipliği yapmaktadır. Haziresinde ise yine bir çok devlet adamının kabri bulunmaktadır ve her birinin kabri kendi çapında bir heykeldir.

sultan II. mahmut türbesi (7)

Türbenin içerisinde III.Napolyon’un hediyesi olan iki adet altın süslemeli duvar saati ve Kraliçe I.Victoria’nın hediyesi olan kristal avize ziyarete gittiğinizde zaten sizlerin de dikkatini çekmiştir-çekecektir. Bir başka değerli nokta da Hattat Mehmet Haşim tarafından yazılmış olan mermer bir yazıttır.

sultan II. mahmut türbesi (22)

Çok merkezi olan bu türbeyi henüz gezmediyseniz etrafındaki bir sürü değerli yapıyı da içine alan bir rota ile keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Yine de bu türbeyi 3 boyutlu grzmek isteyenler bu linke tıklayabilirler.

II.Mahmut Türbesi’ne nasıl ulaşırım diyenler T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanabilirler.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir