Sonbahar Bitmeden

kinaliada

Konu üzerine şarkılar bile yazılmışken ve biz de naçizane İstanbul’da sonbaharı yaşarken, deneyimlerken size de aktaralım istedik. Ama sadece öneri olarak kalmasın da hepsi bir şekilde içinde kendi sürprizini de barındırsın dedik.

Öncelikle sonbaharda yağmuru dert etmeyi bir kenara bırakın; şeker değiliz erimeyiz. Çok ağır olmayan kıyafetler ile yağmurda şehir daha bile güzel olabiliyor. O halde haydi sokaklara vurun kendinizi…

1- (Tabii ki) Belgrad Ormanı

Kalabalığını atmış olan orman dinginliği ile kucaklıyor bizleri; hele bir de ana yoldan biraz çıkın. Aman dikkat kaybolmayın. Buranın sürprizi ise; Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı’nda. Söylentiye göre St. Georges Kilisesi kalıntısı olan yapıyı görmeyi unutmayın. Çay bahçesinden (biraz daha gelişmiş restauranta dönmüş) 300 mt. yürüme mesafesinde.

050

2- Adalar

Yine kalabalıktan silkinmiş bir başka destinasyon Adalar. Mis gibi kokusu ve başka bir dünyaya gelmiş hissi ile gezeceğiniz Adalar’da seçtiğiniz adaya göre görebileceğiniz çok yer olduğunu keşfedeceksiniz. Sonbaharın sürprizi olan kocayemiş mevsimini kaçırmayın deriz. Detaylı olarak ileri ki yazılarımızda ayrıca değineceğiz Adalar’a.117

3- Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi

Burası 2. Köprüde Avrupa’dan Asya tarafına geçişteki sağda bulunan büyük Türk Bayrağı’nın olduğu alan. Tatlı bir sonbahar yürüyüşü yapmak ve güzel bir İstanbul manzarası için rotanıza alın deriz. Fotoğraf makinenizi unutmayın. Bir de içerisinde bulunan Bizans su sarnıcı hoş bir sürpriz olacak sizlere.

166

4- Meyve Bahçesi

Burası aslında pek de keşfedilmemiş mini bir park o yüzden buranın kendi mini bir sürpriz. Şömineli bir de cafesi var soğuk sonbahar günleri için. Yolunuzun üzerindeyse kısa bir doğa kucaklaşması için güzel bir durak olduğunu belirtmeliyiz. Ulus TRT Binası’nın karşısından Ortaköy’e kadar eğimli bir rampa ile inebileceğiniz bu bahçe adından da anlaşılabileceği üzere meyve ağaçlarına ve bitkilerine ev sahipliği yapıyor. Biraz mola diyenleri buraya alalım.meyve-bahcesi

5- Gülhane

Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olan bu alan 1912 yılında park haline getirilmiştir.  Çığırtkan papağan sesleri duyacağınız bu parkta ilkbaharda leylekleri de görmeye başlayabilirsiniz. Buranın bilinen sürprizi parkın Sarayburnu kısmındaki Roma Devri’nden kalan malum Gotlar Sütunu. Bir de tam diğer ucunda bulunan pek de bilinmeyen bir diğer sürprizi var. Alay Köşkü’nde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze ve Kütüphanesi. Bu müze ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.  Ayrıca yine Gülhane’de gezebileceğiniz İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de ilginizi çekebilir. Bu müze ile ilgili yazımız da burada.

alay-kosku-3

Sonbahar da sona ermeye başlamışken sizler yine kendinizi sokaklara atın deriz. İstanbul’un sürprizlerle dolu köşelerinin keyfini çıkartın, sakin yürüyüşler ile huzur bulun, kendi sürprizlerinizi keşfedin sonra bize de haber verin. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi “Bir şehri sevmek, aşka sebep aramaktır.”

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir