Sıcak Havalarda Gezilecek 5 Püfür Yer

Yılın en sıcak günleri olan Eyyam-ı Bahur’u yaşıyor olmak bizlere gezmek, yeni yerler keşfetmek için bir engel teşkil etmiyor.

Hem gezip hem de ferahlayacağımız önerilerimize bir göz atın deriz.

1- Yerebatan Sarnıcı

145

Bizans’tan bize miras bu büyüleyici (tamam kabul biraz fazla nemli ama yine de serince) yapıyı gezmek çok keyifli.  Kendinizi bambaşka bir diyarda hissedeceğiniz bu müze içerisinde yan ve ters duran 2 adet Medusa heykeli, gözyaşı sütunu ve efsaneleri ile birlikte sizleri bekliyor.

Bu müze ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

2- Arkeoloji Müzesi

049

Öyle güzel, öyle dolu ve her biri öyle ilginç ki erkenden gezmeye başlayın deriz. Ayrıca artık mini konserler de düzenleniyor.  Şu harika deneyime bir bakar mısınız? https://www.facebook.com/istarkeoloji/videos/10155693243271042/

Bahçesi de bonusu bizden söylemesi. Hala ne bekliyorsunuz?

Arkeoloji Müzesi ile ilgili yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

3- Adalar Müzesi

IMG_4249

Herkes akın akın Büyükada’ya gidiyorken umarım bu müzeye de uğruyorlardır. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında adaların tarihçesi, doğası, yerli ve sosyal hayatı, kültürü…vb. üzerine harika bir kent müzesi burası. İleri ki günlerde daha detaylı anlatacağımız bu müze ile ilgili bilgi için buradan müzenin sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bir de 30 Eylül’e kadar sürecek olan harika bir sergi var şu anda; “Sürgün Kayıklar”. Kaçırmayın.

not: Müze İskele’ye yürüyerek yaklaşık 30 dakika mesafede bu sebeple sıcak bir havada farklı bir ulaşım yöntemi seçin deriz.

4- Sarıyer Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi

794

Büyüklerimiz Ağustos’un yarısı yaz yarısı kış der. Ufak ufak esintiler başlayınca göçmen kuşlar da hareketlenmeye başlar. Ağustos’un sonları Eylül ayı gözlem için uygun ancak göçmen kuşları yakalayamazsanız bile eşsiz bir İstanbul manzarası için en doğru yerde olacaksınız. Bir de esiyor ki sıkı sıkı tutunun diyoruz.

Kuş Gözlem Kulesi, Sarıyer’den Rumeli Feneri’ne doğru giderken Koç Üniversitesi’ni geçince sol tarafınızda kalacak. İki girişi var bizim tarif ettiğimiz yönden ikincisi kısa bir yürüyüşü sevenler için.

5- Boğaz’ın Tam Ortası

181

Bu şehirde yaşadığımız için o kadar şanslıyız ki. Sıcak günlerde Boğaz’ın tam ortasında olmaktan daha güzeli var mı bilemiyoruz hem de mis gibi iyot kokusu ile.

Bunun için iki seçenek var. İsterseniz Kız Kulesi’ni gezebilirsiniz. Efsaneleri ve manzarası ile keyifli bir gezi için Üsküdar Salacak’tan motora binmeniz gerekiyor. Kız Kulesi ile ilgili yazımız için bu linki tıklayabilirsiniz.

İsterseniz de bir Boğaz turu ya da uzun bir güzergah seçerek keyif çatabilirsiniz. Bizim bu konuyla ilgili yazdığımız yazı için burayı ve vapur, tur seferleri için de burayı tıklayabilirsiniz.

Sizin de bildiğiniz, keşfettiğiniz ve önermek, paylaşmak istediğiniz yerler var ise bize yazın lütfen.

Tabii ki herşeyinizi unutun fotoğraf makinenizi unutmayın ne de olsa anılar biriktiriyoruz sevgili İstanbul Yolcuları.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir