Sarayda Eğitim

Mimar Sinan Üniversitesi – Fındıklı
Sultan Abdülmecit’in kızları Cemile Sultan ve Münire Sultan için yaptırdığı çifte sarayların mimarı Balyan Ailesinden Garabet Amira Balyan’dır.
Cemile Sultan’a ait olan saray Çırağan Sarayı’ndaki yangından sonra Meclis-i Mebusan olarak kullanılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra Sanayi-i Nefise’ye ev sahipliği yapmaya başlamış; 1928’de de ismi değişerek Güzel Sanatlar Akademisi olan kuruma devredilmiştir.

1 Nisan 1948’de geçirdiği yangında kütüphanede bulunan çok değerli yayınları, kitapları, eğitim eşyalarını ve sanat eserlerini kaybetmiştir.

1953’te tadilattan sonra yeniden açılan binaya Atatürk Kız Lisesi olarak kullanılan Adile Sultan Sarayı’nın da eklenmesi ve bahçede bulunan Zevki Kadın Sübyan Mektebi’nin de Mimar Sinan Üniversitesi’ne tahsisi ile bugünlere gelinmiştir. Sübyan Mektebi’nin şu anda içerisinde minik bir PTT şubesi vardır. Hemen yanında da nefis çeşmesini görebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
Bina – normal olarak – ziyarete açık olmasa da arada bünyesinde açılan küçük sergiler sayesinde içeriye girebilir ve küçük bir fikir edinebilirsiniz. Sergileri ve diğer etkinlikleri takip etmek için bu linkikullanabilirsiniz. Mimar Sinan Üniversitesi’ne nasıl giderim derseniz. Kabataş’a çok yakındır. Karaköy tarafına doğru devam ettiğinizde zaten bu binayı göreceksiniz.

Bir de küçük sır veriyoruz. Pek bilinmiyor. Buraya kadar gelmişken Tophane-i Amire Binası’nda bulunan Mimar Sinan Üniversitesi dükkânından üniversitenin yayınlarını çok uygun fiyatlara edinebilir bunun yanı sıra okul ile ilgili çeşitli özel tasarım objeleri de alabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın,
Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir