Sadeliğin Büyüleyici Şatafatı

722

Kaç zamandır aklımızdaydı ama kısmet bu günlereymiş. Bir fırsat yarattık ve yolumuzu Florya Atatürk Deniz Köşkü’ne çevirdik.

1935’te köşkün yapımı için açılan projelendirme yarışmasını Mimar Seyfi Arkan’ın bu sade projesi kazanır. Bugün Florya Atatürk Ormanı olarak bilinen alan da bu köşkün korusu olarak o günlerde oluşturulmuştur. Seyfi Arkan kısa sürede teslim ettiği minimalist bir çizgi ile tasarladığı köşkün aynı zamanda mobilyalarını da dizayn etmiştir.

florya-kosku-toplanti-odasi

Atatürk’ün halkla özellikle birlikte olmak isteği ile köşkün kumsal tarafı halk plajı olarak tasarlanmıştır. Atatürk’ün gördüğümüz bütün o denizli fotoğrafları genelde burada çekilmiştir. Daha önce kara tarafında bulunan Beyaz, Mavi ve Kırmızı Köşkler ne yazık ki bugün ortadan kalkmış yerinde  bir restaurant ve sanırız  kamu görevlilerinin konaklayabildiği farklı yapılar bulunmaktadır. Atatürk’ün vefatından sonra yine Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılan yapı 1993’ten beri müze olarak gezilebilmektedir.

florya-kosku-dinlenme-odasi

Diyeceğimiz o ki; kadife gibi kumsalında mutlaka yalın ayak yürümeli, köşkün ve mobilyaların sadeliğini, mütevaziliğini görmelisiniz. Çok bilindik ama az gidilen bu mekana daha önce gitmemiş olduğumuza üzülmedik desek yalan olur. Hem Atatürk de öyle istememiş mi?: “Halkla birlikte olmak”

80abcata_duu_1_112

Gidin; biraz deniz kokusu çekin içinize, biraz uzaklara dalarak geçmişi, bugünümüzü ve geleceği düşünün kumların arasındaki deniz kabukları ve martılarla…

6354aata_1511y  Sağlıcakla kalın;

Bir İstanbul Yolcusu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir