Pancaldi’nin Hanı’ndan Papa’ların Ziyaret Rotasına

Saint Esprit Katedrali – Elmadağ

030

Geçtiğimiz haftalarda Papa Franciscus ülkemize geldi malum. Yoğun bir programı vardı ve bizim bu hafta anlatacağımız Saint Esprit Katedrali’ne de uğrayarak bir ayini yönetti. Ama konumuz Papa değil en azından Papa Franciscus değil.

St. Esprit Katedrali 1831 Pera yangınından sonra Harbiye, Pangaltı yönüne doğru başlayan yerleşimin; Surp Agop Hastanesi ve Artigiana Düşkünler Evi’nin ardından üçüncü büyük yapısıdır. Daha önce vahşi hayvanların ve suçluların dolandığı bu kırlık alanda, Pancaldi’nin işlettiği hanın bulunduğu arazinin 1845 yılında Latin Katolik Cemaati’nin ruhani lideri Monsenyör Hillereau’nun girişimi ile alınmasının ardından inşaat çalışmaları başlamıştır.

Mimar Gaspare Fossati’nin inşa ettiği ancak sonrasında önce mimar Pierre Vitalis daha sonra ise papaz Antoine Giorgiovitch’in girişimleri ile tamamlanan kilise, 1876 yılında katedral olarak ilan edilmiştir.

Katedral’in avlusundaki Papa XV. Benedictus heykeli, sol elindeki kağıt rulosu ile adil barışı simgelerken, sağ elini kutsamak için uzatmıştır.

028

Saint Esprit Mezarlığı ise Katedral’in altındadır ve 1927 yılına kadar birçok cemaat mensubu ve toplumun önde gelenlerinin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu Mızıka-ı Hümayun’un kurucusu ünlü besteci Guiseppe Donizetti’nin mezarı da burada bulunmaktadır.

Size önerimiz bu Katedrali bir ayin ya da dua için açık olduğu saatini yakalayarak ya da dönem dönem düzenlenen konser gibi etkinliklerden birisine katılarak gezmeniz.

038

Saint Esprit Katedrali’ne nasıl giderim diyenler Elmadağ’da bulunan İstanbul Radyoevi’nin karşısında Notre Dame De Sion Lisesi’ne giderek kolaylıkla ulaşabilirler; Katedral Lise’nin içerisinde.

Bu Katedral ile ilgili çok güzel bir yazıyı da buradan okuyabilirsiniz, biz de epey faydalandık.

Sizleri bu hafta bu linkteki Donizetti Paşa’nın bestelediği Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk ulusal marşı olan Mecidiye Marşı ile uğurluyoruz.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir