Olayların Merkezi

At Meydanı – Hipodrom – Sultanahmet

IMG_1596

At Meydanı’na ayak bastığınızda rahatça gözlerinizi kapatıp kendinizi bir Hipodrom’un ortasında, araba yarışları, tiyatrolar, vahşi hayvan mücadelelerinin ortasında hayal edebilirsiniz çünkü durduğunuz bu alan 203 yılında Septimius Severus’un başlatıp 337 yılında I. Konstantinus tarafından tamamlanan Bizans’ın meşhur Hipodrom alanıdır. Yaklaşık 30.000 seyirci kapasitesi ile Hipodrom yapılırken Roma’daki Circus Maximus örnek alınmıştır. Çeşitli etkinliklerin ve organizasyonların yanı sıra ayaklanmaların da merkezi olmuştur.  Burada başlayan ünlü Nika isyanı yine buraya kıstırılan 30.000 ihtilalcinin kılıçtan geçirilmesi ile son bulmuştur.

090

Hipodromun orta bölümünde bulunan Spina’nın etrafında arabalar dönerdi; Spina ise farklı yerlerden getirtilmiş olan anıtlar ile süslenmişti. Günümüzde bu anıtlardan sadece 3 adedi ayakta kalmıştır. Bunlar Theodosius Obeliski (Dikilitaş), Burmalı Sütun ve Taş Örme Obelisktir (Örme Dikilitaş). Mısır, Karnak Tapınağı’ndan getirilen Dikilitaş altına Theodosius’un yarışları seyrederken betimlendiği bir kaideye oturtulmuştur.

IMG_1622

Burmalı Sütun, Yunanlıların Perslere karşı kazandığı zafer üzerine birbirine dolanan 3 yılanın betimlendiği bir anıt olup yılan başlarından sadece birinin bir parçası günümüze ulaşmıştır ve Arkeoloji Müzesi’ndedir. Bu anıt üzerinde savaşa katılan 31 Yunan kent devletinin isimleri yazılıdır.

burmalı sütun yılan başı (2)

Örme Dikilitaş 4. Yy.’ın sonundandır. 869 yılında tepesinde bulunan tunç çam kozalağı düşer ve parçalanır. 10.yy.’da VII. Konstantin yüzeyini altın yaldızlı tunç levhalarla kaplatır, kaidesinde bunu belirten bir yazıt vardır.

Osmanlı’da ise spor alanı ve şehzade sünnetlerinin yapıldığı bir eğlence alanı olur. Yine ayaklanmalara ve bunların vahşi süreçlerinin merkezi olur. Vaka-i Vakvakiye bunlardan birisidir.

I. Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki İstanbul’da yazar Halide Edip’in konuşması da bu meydan da gerçekleşmiştir.

Bir çok önemli olayın yaşandığı bu meydan bugün ise telaşsız bir yürüyüş ve gezi mekânıdır.

IMG_1627

At Meydanı’na nasıl giderim diyorsanız Sultanahmet Meydanı’na ulaşmanız yeterli olacaktır.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir