“Ne İçindeyim Zamanın Ne de Büsbütün Dışında…”

Alay Köşkü – Gülhane

alay köşkü (1)

Fatih Döneminde yapılan ahşap yapı ile bir gelenek başlar ve padişahlar ordu, zanaat vb. tüm geçit törenlerini Alay Köşkü’nden seyretmeye başlarlar. Alay Köşkü Topkapı Sarayı’nın İstanbul sokaklarına bakan tek yapısıdır.

alay köşkü (16)

İstanbul’un en eski caddelerinden biri olan Alemdar Caddesi üzerindeki bu köşk sadece alayları değil karşısında yer alan sadrazam konağı Bab-ı Ali’yi ve saraya giren harem kadınlarını da izlemek için birebirmiş.

alay köşkü (12)

Ahşap köşk yıkılarak şu an ki hali ile II. Mahmut döneminde, 1819’da mimar Balyan tarafından yapılmıştır. 1855’te Telgrafhane Nazırlığı makam binası olan yapı, daha sonra uzun yıllar boş kalmış; Cumhuriyetin ilk yıllarında Güzel Sanatlar Birliğine tahsis edilmiş ve bir süre Eminönü Halkevinin oyun salonu olarak da kullanılarak, 1938’de Topkapı Sarayı Müzesi’ne bağlanmıştır.alay köşkü (3)

Şimdi “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”nden geçerek günümüze gelecek olursak; bu güzeller güzeli yapı 2011’de; sessiz, sakin bir müze kütüphane olarak kapılarını açmıştır. Günümüzün Ahmet Hamdi Tanpınar müze kütüphanesinde siz de baş köşeye geçip kitabınızın satırlarında gezinirken göz ucuyla aşağıdaki araba, tramvay ve insan alayını seyre dalabilirsiniz.alay köşkü (13)

Ahmet Hamdi Tanpınar müze kütüphanesine ya da Alay Köşküne nasıl giderim derseniz T1 Kabataş -Bağcılar tramvay hattı ile Gülhane Parkı durağında inerek ulaşabilirsiniz. Köşk Gülhane Parkı’nın Alemdar Caddesi girişinde solda.

alay köşkü (11)

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir