Meleklerin Nöbeti

Haydar Paşa Mezarlığı

IMG_8038

Upuzun ama gerçekten çok uzun bir aradan sonra yeniden İstanbul’u yazmaya başlıyoruz. Malum bu sırada çok minik, yeni bir İstanbul Yolcusu’nu biraz kıvama getirmeye odaklanmıştım.

O ayrı bir konu; gelelim ortak ilgimize; İstanbul’a. Facebook sayfamızda duyurmuştuk; Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen Kitap Festivali için düştük yollara. Evet Garı’n içinde değil peronlarındaydı ama yine de o bile bir nebze özlemimizi gidermemize yardımcı oldu.

Ancak bu yazı harika kitaplar ya da hayranı olduğumuz Haydarpaşa Garı ile ilgili değil (Haydarpaşa Garı ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.) Bu yazı pek de bilinmeyen ve oldukça eski bir mezarlıkla ilgili. Meleklerin duaları ile nöbette durduğu bir mezarlıkla…

fotoğraf (4)

Tarihi 1855’e dayanan bu mezarlıkta, Kırım Savaşında ölen İngiliz askerleri yatıyor.Kanuni Sultan Süleyman’ın Has Bahçe’sinin bir bölümü olan bu alan Sultan Abdülmecid döneminde; Kırım Savaşı sırasında; Osmanlı ile birlikte, Rusya’ya karşı savaşa giren İngiliz askerlerinin mezarları için tahsis edilmiş. Aynı zamanda hemşire Florance Nightingale’in de aralarında bulunduğu Selimiye Kışlası (o dönemde hastane olarak kullanılıyor) ve Haydarpaşa Askeri Hastanesinde savaş ya da kolera sebebi ile ölen askerlerin mezarlarıdır. Bu askerlerin yanı sıra 1. Dünya Savaşı’nda çoğu Türk tarafının tutsağı olan ve 2. Dünya Savaşı’nda düşman askerlerine yakalanmış ve kaçmaya çalışırken ölüp Türk sahillerine vuran askerler de burada yatanlar arasındadır. Mezarlığın 3. bölümünde ise Osmanlı topraklarında yaşamış olan İngiliz vatandaşları yatmaktadır.

Ayrıca yine 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusuna bağlı Hintli askerler de bu mezarlarda; inanışlarına göre; bedenen ya da külleri ile yer almaktadır. Haydar Paşa Mezarlığı’nda yatanlar ile ilgili kayıtlar ve bilgi için Britanya Savaş Mezarlıkları Komisyonu’na ait bu linki inceleyebilirsiniz (site İngilizcedir).

fotoğraf

İngilizlere ait özel bir mezarlık olan ve ismi Haydar Paşa Mezarlığı olarak geçen bu mezarlığı gezmek için kapıdaki görevlilere sormanız gerek, uygunsa izin verebiliyorlar.Şansını denemek isteyenler için mezarlık Haydarpaşa Askeri Hastanesi’nin arkasında bulunuyor, Gata’nın güvenliğine yolu sorabilirsiniz.

Bu mezarlığa girdiğimiz anda hissettiğimiz dinginlik, sessizlik, bir nebze kaybolmuşluk duygusu ile karışık sahiplenmişlik; bizde ölümü, savaşı, sevgiyi, sevdiklerimizi kaybetmeyi, çaresiz özlemi, ölümüne inandıklarımızı sorgulama hissini uyandırdı.

IMG_8036

Oğullarını gömen anneler babalar, kocalarını gömen eşler, ağabeylerini gömen kardeşler, babalarını gömen çocuklar…

Yüzyıllar geçmesine rağmen bazı şeylerin hiç değişmemesine üzüldük.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir