Kitap Muhafızı Bina

III. Ahmet Kütüphanesi – Topkapı Sarayı

038

Topkapı Sarayı’nda bulunan ve Enderun Kütüphanesi olarak da adlandırılan bu kütüphane, 1719 yılında; Lale Devri’nde, sadece sarayda yaşayanların kullanabildiği bir kütüphane olarak III. Ahmet tarafından yaptırılmış ve açılmıştır. Bu yapının bulunduğu alanda daha önceleri, döneminde artık bakımsız bir hale gelmiş olan Havuzlubahçe Köşkü bulunmakta imiş.

Arz Odası’nın arkasında bulunan III. Ahmet Kütüphanesi’nin açılması ile sarayda harem, çeşitli köşkler gibi dağınık yerlerde bulunan; bazıları Fatih döneminden kalma el yazmaları ve diğer değerli kitaplar bu sayede koruma altına alınmıştır.

Kütüphanenin içi, padişahların İstanbul’daki diğer köşk ve saraylarından getirilmiş olan 16.yy İznik çinileri ile kaplıdır. Çeşitli kaynaklarda bu çinilerin bir kısmının Boğaziçi’ndeki Kara Mustafa Paşa Yalısı’ndan söküldüğü bilgisi aktarılmaktadır.

027

Kütüphanenin altına, kitapları rutubetten korumak için yüksek pencereli bir bodrum yapılmıştır ve havalandırmayı sağlaması için de bunların etrafı açık bırakılmıştır. Bina altlı üstlü çok sayıda pencereye sahiptir ki bu da içeriye bol ışık girmesini sağlar.

1965 yılına kadar burada bulunan kitap koleksiyonu daha sonra Saray Kütüphanesi Koleksiyonuna dahil olmuş ve Enderun Ağalar Camii’ne kaldırılmıştır. Bu kütüphane ile ilgili biraz daha detaylı bilgi için bu linki tıklayabilirsiniz.

035

Topkapı Sarayı sık sık gidilen bir müze; umarız bir sonra ki gidişinizde bu; kitap muhafızlığı görevini yüzyıllarca sürdüren kahramanı biraz daha detaylı inceleme fırsatınız olur.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir