Kaybolma Zamanı

Kapalıçarşı – Sultanahmet

IMG_1075

Birkaç yıl önce; hatırlar mısınız; bir yarışma yapılmıştı İstanbul’da ve bir ayağı da Kapalıçarşı’daydı. Yarışmacılar ellerinde Kapalıçarşı’nın haritası ile belli hedeflere ulaşmaya çalışıyorlardı. Gerçekten de kaybolmamak olası değil Kapalıçarşı’da, hatta aslında hem gerçek anlamda hem de o mistik, nostaljik havasında kaybolmamak…

Cevahir ve Sandal Bedestenleri’nin ilk yapılmış bölümleri olduğu Kapalıçarşı; Cevahir Bedesteni’nin girişinde bulunan Bizans kartalı figüründen dolayı bu bölüm bazılarınca Bizans dönemine dayandırılır. Bazıları ise bu figürün taşınmış olması ihtimalini göz önünde bulundurarak Osmanlı mimarisinin uygulandığı bu bölümün İstanbul’un fethi ile Fatih dönemini yapılış yılları sayarlar.

IMG_1065

Cevahir Bedesteni, içinde satılan değerli eşyaların korunabildiği kapalı bir bina imiş ve geceleri kilitlenirmiş. Bu özelliği ve esnafın güvenilirliği ile halk da parasını buradaki esnafa emanet edermiş.

Lonca sistemi ile kurulan sokaklar artık bu ürünlerin satılmıyor olmasına rağmen hala sokak isimlerinde yaşamakta. Günümüzde yaklaşık 3500 irili ufaklı dükkana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı birçok yangın ve deprem ile hasar görmüştür. Daha önce çarşı içinde olup 1894 depreminden sonra yapılan tadilat ile çarşı dışında bırakılan Sarnıçlı Han, Paçavracı Han, Ali Paşa Cami Han, Yolgeçen Han , Tığcılar Sokak, Örücüler Sokak, Çadırcılar Caddesi gibi bölümler ile Kapalıçarşı hem alan bazında hem de dükkan sayısı olarak azalmıştır.

IMG_1054

Kapalıçarşı ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu linkten edinebilirsiniz. Kapalıçarşı’ya nasıl giderim diyenler Eminönü’nden T1 tramvay hattı ile rahatlıkla ulaşabilirler.

Artık her şeyi istediğimiz yerde bulabilir hatta şu anda internetten bile alabiliyorken; yapmayın; kalkın ve Kapalıçarşı’ya gidip mistik, nostaljik havasında kaybolun.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir