Kapıyı Çaldık; Açıldı

Mecid Efendi Köşkü – Kuzguncuk

Son günlerde bolca bahsedilen bir mekan ile ilgili biz de yazmadan durmayalım istedik, hele de ziyarete ilk defa açılmışken kaçırır mıyız?

 

Mecid Efendi Köşkü aslen Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından 1870’de oğlu Tevfik Paşa için yaptırılmış. Eski kayıtlara göre bu köşk için 20.000, mefruşatı için de 8.000 Mısır altını sarf edilmiş.

1885’te Abdülhamit devrinde, Şehzade Yusuf İzzeddin Efendi için satın alınmış. 1895’te Büyük Çamlıca’daki köşk şehzadeye verildiği için bu köşk şehzade Abdülmecid Efendi’ye verilmiş. Sanatsever ve aynı zamanda ressam olan Abdülmecid Efendi bu köşkte önemli siyasi toplantıların yanı sıra birçok sanat ve edebiyat toplantılarına da ev sahipliği yapmış.

Bu sırada “bu köşkte” diyoruz ancak şu anda ziyarete açık olup gezilen yer, köşkün günümüze ulaşabilmiş olan selamlık binası. 200 dönüme yakın bir koru içerisinde av köşkü olarak yaptırılan yapının mimarı kesin olmamakla birlikte bazı kaynaklarda Valaury olarak geçmekte.

Abdülmecid Efendi ile Avni Lifij’in birlikte tasarladıkları ve Avni Lifij’in yaptığı bu tablo köşkün o dönemdeki manzarası. Ve resimdeki akasya ağacı hala bahçede.

Bir de malum çok konuşuldu ve tartışıldı. 12 Kasım’a kadar Ömer Koç’un şahsi sanat koleksiyonundan 30 parça “Kapı Çalana Açılır” sergisinde, bu mekanda sergileniyor. Sergi girişinde dağıtılan kitapçıkları okuyarak gezerseniz eserlerin ve sanatçıların biz izleyenlere neler anlatmak istediğini daha rahat anlayabilirsiniz (biz öyle yaptık, tavsiye ederiz). Köşkün tarihi ve sanat eserlerinin çağdaşlığı adeta birbirini iterek sahneye, ışıkların altına koyuyor. Tartışmalara konu olan şömine ve köşkün detaylı anlatımı için 1984 tarihli İstanbul Şehir Üniversite’sinin e-arşiv uygulamasındaki Türk kültür tarihi araştırmacısı Taha Toros arşivinden, kendisinin kaleme aldığı bir yazıyı ve o dönemdeki fotoğrafları bu linkten okuyabilir, inceleyebilirsiniz.

Geç kalmadan ziyaret edin deriz; insanın ufkunu açıyor.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir