İstanbul’da Ortaçağ

Kırım Kilisesi – Beyoğlu

006

İşte bu hafta oldukça gotik görünümlü bu muhteşem Anglikan Kilisesi’ni gezdik. Aslında içerisi dış görünümü kadar etkileyici değil ancak yine de fırsat bulursanız mutlaka içerisini de gezin. Şu anda belli bir cemaati bulunmamakla birlikte Afrika’dan gelen göçmenlerin kaldığı, bakımını yaptığı ve cemaati olduğu bir kilise Kırım Kilisesi.

015

Tarihçesine kısaca bakacak olursak Osmanlıların Britanya ve Fransa ile aynı safta katıldığı Kırım Savaşı’nı ve İngiliz askerlerini anmak için Kraliyet adıma mimar George Edmund Street tarafından 1858-1868 yılları arasında (ilk yıllar görevlendirilen mimar farklı imiş) inşa edilmiş.

Kilisenin arazisi Sultan Abdülmecit tarafından bağışlanmıştır. Kilise; cemaati kalmadığı için 1978 yılında kapanmış ancak 1991 yılında yeniden açılmıştır. Kırım Kilisesi olarak bilinen kilisenin bir diğer ismi de İsa’nın Kilisesi’dir.

012

Bu harika, adeta bir Ortaçağ masalından fırlamış olan kilise dışından bile olsa mutlaka görülmeli (bazen kapıyı açan kimse olmuyor).  Kırım Kilisesi ile ilgili detaylı bilgiyi bu linkten edinebilirsiniz.

016

Kırım Kilisesi’ne nasıl giderim diyenler Tünel Metro çıkışında bulunan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin olduğu sokaktan aşağı doğru inin, sola dönün ve yine o yolun sonundan sağa dönün; karşınızda Kırım Kilisesi’ni göreceksiniz, görmekle kalmayıp hayran kalacaksınız.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir