İstanbul’a Özel 5 İlkbahar Önerisi

Son cemre de toprağa düştü, havalar ısınmaya başlayacak ve inanışa göre artık bahar gelmeye başladı. Peki biz ne yapıyoruz? Mis gibi havalarda açan çiçekler gibi bizler de silkinip kendimizi ılık bahar günlerine ve İstanbul’umuza bırakalım istiyoruz.

İşte size İstanbul’a özel 5 ilkbahar önerisi;

  • Rengarenk Kelebekler için Kelebek Çiftliği

Kelebeklerin korunması için her ne kadar kapalı, sera benzeri bir alanda kurulmuş olsa da (biraz kesenin ağzını açarak) bu çeşit çeşit ve üzerinize konan kocaman kelebekleri izlemek ve fotoğraflamak çok keyifli. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

  • İstanbul’un Erguvanları için Tema Park – Fatih Korusu ya da Aşiyan Müzesi

Anadolu Yakasında bulunan, geniş bir yürütüş parkuru ve çeşit çeşit ağaçları ile harika bir İstanbul manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz Tema Parkı – Fatih Korusu ya da Otağtepe, size şehrin ortasında nefes aldıracak. Bir diğer önerimiz ise Avrupa Yakasından; meşhur şairimiz Tevfik Fikret’in kuş yuvası yani Aşiyan Müzesi. Eğer zaten bu müzeyi gezmediyseniz burayı erguvanlar için değil Tevfik Fikret için gezmelisiniz. Ve mutlaka sesli rehberlik turu ile gezin. Bu müze ile ilgili daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. Karşı kıyının erguvanlarını bu noktalardan izleyebilirsiniz.

  • Ağaçlara Sarılmak için Bilezikçi Çiftliği

1800’lü yılların başında Darphane Nazırı Boğos Bilezikçiyan tarafından kurulan çiftlik şu an İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne ait.  İçinde anıt ağaç olan Ahtapot Çınarı’nı da barındıran bu alanda ayrıca farklı nadir türler de bulunuyor. Alan geziye kapalı olsa da bu linkte verilen numaradan ziyaret etmek için görüşebilirsiniz (ya da belki kapıdaki güvenlik görevlilerinden rica edebilirsiniz-kabul ederlerse-) Yok oldu da giremediniz mi? O zaman Atatürk Arboretumu ya da Belgrad Ormanı. Bileçikçi Çiftliği ve Atatürk Arboretumu rotalarını daha önce bu linkte ve Belgrad Ormanı için ufak sürprizli bir yazıyı bu linkte yazmıştık. Nefes buralar nefes.

  • Mimozalar için Adalar

Adalar’ın herhangi biri olabilir. Mimozalar sapsarı basmışken dalları bu görsel şöleni kaçırmayın deriz. Bir de ayrıca yaz ve yazın bunaltıcı kalabalığı başlamadan adalar’ı turlamak çok güzel bir bahar rotasyonu. Aşağıdaki linklerde Büyükada ile ilgili birkaç yazımız var.

http://www.istanbulyolculari.com/yuce-tepe.html

http://www.istanbulyolculari.com/mecburi-misafir.html

http://www.istanbulyolculari.com/sicak-havalarda-gezilecek-5-pufur-yer.html (Adalar Müzesi için)

  • Göçmen Kuşların Sıcaklara Uçuşu için Sarıyer Kuş Gözlem Kulesi

Bahar demek kuşların göçü demek. Dürbünlerinizi hazır edin (ya da müsaitse orada da var ama siz yine de garanti olsun kendinizinkini hazırlayın) ve kulede yerinizi alın. Dikkat edin çok esiyor. Ama üzerinizden geçen kuşları gözlemlemenin keyfi bir başka.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir