Huzur ve Mutluluk

Fatih Cami

143

Bu hafta selatin camilerinin ilkini geziyoruz. İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bu cami aslında günümüze ulaşamamış; geçirdiği yangın ve depremlerden sonra 1771 yılında Sultan III. Mustafa tarafından yeniden yaptırılmıştır. Orijinal caminin mimari Mimar Atik Sinan’dır.

137

Caminin yeri özellikle seçilmiştir. Daha önce burada bulunan Hagioi Apostoloi ya da Havariyun (On İki Havari) Kilisesi yıktırılarak yerine Fatih Cami inşa edilmiştir ki yeni İmparatorluğun damgası şehre vurulsun (Bazı kaynaklarda kilisenin harap bir halde olduğu ve Patriğin kendisinin taşınmak istediği de belirtilmektedir.).

139

Yaygın söylentiye göre Fatih Sultan Mehmet’in naaşı tahnit edilmiş bir şekilde Caminin altında kalmış olan Havariyun Kilisesi’nin eski mahzeninin mezar odasına dönüştürüldüğü bölümde saklanmaktadır.

145

Fatih Cami’ne nasıl giderim derseniz bu linkten yararlanabilirsiniz. Camiyi 3 boyutlu incelemek için bu linki tıklayabilirsiniz.

Yüzyıllar, imparatorluklar, egemenlikler, yangınlar, depremler, rivayetler… Geriye, bize, bugüne kalan huzur ve caminin önündeki suyu akmayan bu çeşmenin artık çocukların yüzünü güldüren, mutluluk veren bir kale olmuş olması.

136

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

One Comment Add yours

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir