Hırpalanan Tarih

005

İnsan yaşarken bazen hayatındakileri kaybetmeden değerini anlayamıyor. Ya da hep gözünün önünde gördüğünü kanıksayan bir hale geliyor. Sanırım Kamondo Anıt Mezarı da böyle. Geçerken hep gördüğümüz ve hep orada yalnız halde duran.

Osmanlı’da modern bankacılığın, eğitimin ilk kurucularından olan Kamondo ailesinin önemli ferdi Abraham Salomon Kamondo İspanya’daki engizisyondan kaçarak topraklarımıza gelmiş bir aileden geliyor. Kendisi aynı zamanda şehircilik adına da önemli yapılar yaptırmış, ilk belediye olan 6. Daire’nin kurucuları arasında yer almıştır. Aile ve yaptırdıkları ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Bunlardan en bilineni Karaköy’deki meşhur ve pek sevilen Kamondo Merdivenleri’ni 1850 yıllarında torunlarının okula daha rahat ulaşmaları için yaptırmıştır.kamondo merdivenleri (1)

İstanbul’un mimari ve kültürel gelişiminin temelinde izlerini bırakmış olan Abraham Salomon Kamondo daha sonra yerleştiği Paris’e de bu tip katkılarda bulunmuştur. Anlaşılan “bulduğundan daha iyi bırak” mottosunu uygulayan biriydi.

İşlerini yurtdışına açmak ve geliştirmek için gittikleri Paris’te 1873 yılında vefat ettiğinde naaşı; vasiyeti üzerine; Hasköy’de bulunan bu mozoleye aktarılır. Bu ise Osmanlı askerlerinin ve marşların eşliğinde devlet töreni ile gerçekleştirilir.

018

Tarihi 1583’e dayanan Hasköy Mezarlığı 70’lerde yol yapım çalışmaları ile bazı bölümleri istimlak edilince biraz unutuluyor, unutulurken hırpalanıyor. Tabii Kamondo Anıt Mezarı da. Yine de 2011 yılında, 2010 İstanbul Kültür Başkenti projesi kapsamında virane halinden bir nebze kurtulup bir restorasyon görebiliyor. Bu mezarlık ile ilgili birkaç yazı okurken bu yazıya denk geldim; sizlerle de paylaşmak istedim (“her anne kaybettiği evladının ardından aynı lisanda ağlar” demişler yazıda; bu bambaşka bir acının ve birlikteliğin hikayesi tabii)009

Kamondo ailesinin geri kalanına gelirsek ne yazık ki hiçbir ferdi II. Dünya Savaşı sırasında Nazi toplama kamplarından kurtulamıyor. Biz ise düşünüyoruz keşke hepimiz dünyayı ve hayatı bulduğumuzdan daha iyi bırakabilsek…

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

One Comment Add yours

  1. nilgün ceran dedi ki:

    neden hiç ilgilenilmez…üzücü olan bu kıymet bilmemek….okuduğum satırlar çok geniş imkanları olan resmi kurumlar neden ilgilenmez….hep oy peşinde olunca bunlara sıra gelmlyor mu…?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir