Gemi Limanından İmparatorluk Sarayına

Dolmabahçe Sarayı – Beşiktaş
Dolmabahçe Sarayı’nın bugün olduğu alan önceleri gemilerin demirlediği daha sonra 17. yy’da bataklık haline gelerek doldurulan bir alandır. Sarayı Sultan Abdülmecit 1843-1856 yıllarında mimar Garabet ve oğlu Nigoğos Balyan’a yaptırmıştır. Sarayda mimari detaylardaki güzellik her noktasında görülmekte ve ziyaretçilerini keyiflendirmektedir.
Bu sarayın tamamlanması ile esas İmparatorluğun esas sarayı olan Topkapı Sarayı resmen ve tamamen terk edilmiştir (Topkapı Sarayı ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.)
Tabii ki yine diğer saraylarda olduğu gibi fotoğraf çekmek yasak, o yüzden içeriden görüntü ne yazık ki veremiyoruz. Ancak resimlerine göz atmak isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz.
Dünyadaki en büyük balo salonu Dolmabahçe Sarayı’ndadır ve buradaki kristal avize 4,5 tondur. Saraya kalorifer ve elektrik sistemi 1910 yılında eklenmiştir. Dolmabahçe Sarayı’nın önemli özellikleri Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in ülkeyi buradan terk etmiş olması ve Atatürk’ün bu sarayda vefat etmiş olmasıdır. Saraydaki tüm saatler bu sebeple 09.05’te durdurulmuştur.
Saat demişken Dolmabahçe Sarayı ile Bezmi Alem Valide Sultan Cami arasında bulunan Dolmabahçe Saat Kulesinden de biraz bahsedelim. II. Abdülhamit zamanında yaptırılmış olan bu saat kulesi alttaki resimde de göreceğiniz gibi sadece saati göstermez.
Osmanlı’dan günümüze İstanbul’da kalan saat kuleleri içerisinde en meşhur olanıdır. Diğerlerini bulabilir misiniz?
Osmanlı saat kuleleri ile ilgili güzel bir yazıyı buradaninceleyebilirsiniz.
Dolmabahçe Sarayı’na nasıl giderim diyenler için Beşiktaş’tan Kabataş’a doğru giderken sol tarafta göreceksiniz.
Sağlıcakla kalın,
Bit İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir