Ceneviz Mirası

St. Benoit Lisesi ve Kilisesi – Karaköy

191

İstanbul’un çok bilindik bu okulunun kuruluşu esasen Cenova’lı rahibeler tarafından 1362’ye dayanmaktadır. Çevresindeki fakir çocuklar için eğitim vermiştir.

1427’de İtalyan Benedikten keşişlerinin, daha sonra da 1450’de Fransız Benedikten keşişlerinin denetimine geçmiştir. 1540 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın izniyle Fransız Büyükelçiliği Şapeli olarak kabul edilmiş ve bu sayede diplomatik koruma altına girmiştir. 1583 yılında Papa; Fransa Kralı’nın isteği ile; Manastırı Benediktenlerden alıp Cizvit Rahiplerine vermiştir. O dönemlerde manastırın yanı sıra sağlam bir eğitim ve sağlık hizmeti de verilmeye başlanmıştır.192

1783 yılında Fransa’daki karışıklıklar sebebi ile Cizvitler tüm yönetimleri Marsilya’dan gelen Lazarist din adamlarına devretmişlerdir. 1841 yılında Fransa Dışişleri Bakanı’nın maddi desteği ile 25 yıl hizmet veren bir matbaa açılmıştır.

Bu yıllar boyunca zamanla yıpranmış ve yanmış olan binalar yıkılarak 1875 – 1880 yıllarında yeni baştan yapılmış ve Fransa Büyükelçiliği adına tapuya kaydedilmiştir.

196

Çok detaylı bir tarihçeye sahip olan St. Benoit ile ilgili daha derinlemesine bilgi almak isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz.

197

Bina özel okul olduğu için içeri giremezsiniz ama St. Benoit’ta nasıl giderim diyenler Karaköy’den Tophane’ye doğru Kemeraltı Caddesinden ilerlerken sollarında muhteşem binayı ve çan kulesini göreceklerdir.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir