Camilerin En Eskisi

Beyazıt Cami

IMG_1556

Bu hafta ikinci selatin cami olan; 1505 yılında Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılan Beyazıt Cami’nde idik. Fatih Cami’nin orijinalliğinin bozulduğunu göz önünde bulundurursak Beyazıt Cami en eski camidir (Fatih Cami ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz).

IMG_1554

Mimarının kim olduğu tam olarak belgelenemese de Mimar Hayrettin, Mimar Kemaleddin ve Yakupşah bin Sultanşah gibi mimarların yapımına dâhil olduğu bilinmektedir.

Bizans döneminde Boğa Meydanı (Forum Tauri) olan bu geniş alana yayılmış olan Beyazıt Külliyesi’nin içinde yer alan Beyazıt Cami’nin orta kapı, kubbe ve mihraptaki yazıları önemli hattat Şeyh Hamdullah tarafından yazılmıştır.

IMG_1563

Beyazıt Cami’ne nasıl giderim diyenler Eminönü hattındaki otobüs ve tramvaylar ile Beyazıt durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirler.

IMG_1578

BU bölge yürüyüş ile gezmek için çok güzel bir rotadır. Beyazıt Meydanı, Beyazıt Cami ve Külliyesi (Külliye içinde bulunan yapılar için bu linki tıklayabilirsiniz) hemen yanında bulunan Sahaflar Çarşısı ve devamında Kapalıçarşı’yı ya da İstanbul Üniversitesi’nin arka tarafına dolanarak Süleymaniye Cami (bu camiyi bloğumuzda anlatmıştık, bu linkten ulaşabilirsiniz) ve İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’ni (bu bahçeyi de bloğumuzda anlatmıştık, bu linkten ulaşabilirsiniz) gezebilirsiniz. Ancak gitmeden ziyaret etmeyi düşündüğünüz noktaların ziyaret edilebilirliğini ve ziyaret saatlerini kontrol etmenizde fayda var.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir