Askeriyeden Eğitime

İstanbul Üniversitesi – Beyazıt

199

Günümüzdeki Milli Savunma Bakanlığı, Osmanlı’nın son döneminde Harbiye Nezareti olarak anılırdı. Daha öncesinde ise bu görevi Serasker yerine getirirdi.

İstanbul Üniversitesi’nin halen rektörlük olarak kullanılan binası, döneminde Harbiye Nezareti olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, Ankara’nın başkent olması sebebi ile taşınan bakanlıktan boşalan bu bina İstanbul Üniversitesi’ne daha doğrusu Darülfünuna devredilir.

200

İstanbul Üniversitesi’nin tarihçesi ise İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet’in kurduğu Zeyrek ve Ayasofya Medreselerine bağlanmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nin detaylı tarihçesi için burayı tıklayabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan bir diğer ilginç yapı ise Beyazıt Yangın Kulesi’dir. 1749 yılında şehirdeki yangınları gözlemek için inşa edilen kulenin ne yazık ki kaderi de 2 kere yanarak 3. Defasında 1828 yılında mimar Senekerim Balyan tarafından yeniden yapılmak oldu. Şu anda ise geceleri kuleye bakarak rengine göre ertesi günün hava durumunu öğrenebilirsiniz. Mavi açık; yeşil yağmurlu; sarı sisli ve kırmızı da karlı olacağını gösterir. Mayıs ayında müze olarak halka açılacak olan bu kule henüz ne yazık ki açılmadı. Ancak heyecanla bekliyoruz.

203

İstanbul Üniversitesi’nin ana kapısına nasıl giderim diyenler Beyazıt’tan geçen otobüs ve tramvay hatları ile ulaşabilirler.

Sağlıcakla kalın,

Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir