Ağaçların İzinden Yürümek

Ne güzeldir ağaçlar. Hele bu mevsimdeki renk cümbüşü insanı kendinden alır uzaklara götürür. Bir de hafif bir esinti olsa da o yapraklar hışırdasa değmeyin keyfime…

Böyle keyifli bir gezinti yapmak için İstanbul’da o kadar güzel yerler var ki. Bunun için illa çok uzaklara gitmenize de gerek yok.

Baltalimanı’nda hep de önünden geçtiğimiz bir Japon Bahçesi dikkatinizi çekti mi?


Kısa bir mola vererek gezebileceğiniz bu küçük bahçe; Japonya’da bulunan ve 1972’den beri İstanbul’un kardeş şehri olan Şimonoseki şehri belediyesinin; kardeş şehirliğin 30. yılı dolayısı ile 2009 yılında İBB’ye hediye etmiş olduğu bir bahçe.

Bu küçük bahçe içerisinde kısa bir tur yapabilir ve bu sırada Şimonoseki şehri ile ve Japon kültürüne ait kısa bilgiler edinebilirsiniz.


Biraz daha uzaklaşayım derseniz muhteşem Belgrad Ormanı zaten bizim ciğerlerimiz ancak O’na kadar gelmeden bir önceki ışıklardan sola dönünce (bir şekilde ismi silinmiş bir yönlendirme ile??) solda ulaşacağınız Atatürk Arboretumu’nu gezmediyseniz mutlaka, gezdiyseniz bir kere daha gezmelisiniz.

1949’da açılmış olan; içinde 1912’de kurulmuş olan ve Ankara Gazi Orman Çiftliği’ne de ilk fidanlarını gönderen; Türkiye’nin ilk fidanlığını da barındıran bu arboretum muazzam ağaç ve bitki çeşitliliği ile insanın başını döndürüyor.


Bu mekanda ister sevdikleriniz ile, ister tek başınıza saatlerinizi gezerek ve dinlenerek geçirebilirsiniz. Arboretum içerisinde bulunan çeşmeden su içmeyi unutmayın, bu su arboretum sınırları içerisinde bulunan bir doğal kaynaktan çıkıyor; buz gibi, enfes…

Ve geldik yaşı hayli geçkin bir İstanbulluya. 400 ila 600 yaşında olduğu söylenen bu çınar o kadar dallanıp budaklanmış, o kadar büyümüş ki bir ahtapotu andırdığı için ismi Ahtapot Çınar olarak anılmaya başlanmış.

Bilezikçi Çifliği’nin arazisi içerisinde kalan bu heybetli ağaç yıllara meydan okuyan bir dev olsa da diğer tüm Dünya canlıları gibi biz insanların korumasına ve değer bilmesine muhtaç.

Çiftlik içerisinde ayrıca artık kullanılmayan çiftlik evleri de çok güzel.


Ancak sevgili İstanbul Yolcuları ne yazık ki bu ağaç ve çiftlik için bu resimler ve internette bulunan diğer bilgiler ile yetinmeniz gerekiyor zira bu çiftlik ve çiftliğe bağlı 800 hektarlık alan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine ait ve özel izin hariç giriş yasak…

Ağaçların izinden yürüyelim; bizleri hep huzura, dinginliğe ve mutluluğa götürecekler.

Sağlıcakla kalın,
Bir İstanbul Yolcusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir